Привітні приватні виконавці

Оскарження в суді дій виконавців судових рішень

Ольга Бугай
5.10.2018

Виконання судових рішень – одне з найбільш гострих питань реформування судової системи.

Створення інституту приватних виконавців то називають найбільш успішною реформою серед усіх нововведень у судовій системі, то припускають, що довго цей інститут не існуватиме. Якщо, звісно, не будуть законодавчо та однозначно вирішені питання з оподаткуванням діяльності приватних виконавців, не з’явиться простіший доступ до реєстрів та обмін інформацією, кваліфікаційні іспити не будуть організовані більш чітко та регулярно.

Зараз у Єдиному реєстрі приватних виконавців близько 120 осіб.

Дослідження оскарження дій або бездіяльності приватних виконавців за допомогою ресурсу «Суд на долоні» може вказати як на ефективність їх роботи, так і на ті проблеми, з якими стикаються стягувачі, боржники та самі приватні виконавці під час виконання судових рішень.

Протягом 2018 року у Єдиному державному реєстрі судових рішень з’явилось 280 документів, які пов’язані зі скаргами на дії приватного виконавця, з них 83 є матеріальними рішеннями.

Якщо звернутись до короткого перегляду за фільтром «результат рішення» за запитом «дії приватного виконавця», то найчастіше суди відмовляли у задоволенні скарги (50 разів) та скасовували рішення (19). У 17 випадках скарги були задоволені та/дії приватних виконавців визнані протиправними.

Налаштування фільтрів сервісу Суд на долоні

Жодна із цих справ не дійшла (можливо, поки що?) до касаційної інстанції.

Пошуковий запит «оскарження дій приватного виконавця» видає 38 документів за 2018 рік, лише 7 із них стосуються другої інстанції, і 7 документів є матеріальними.

У цьому випадку фільтр «результат рішення» у матеріальних документах покаже, що у 4 випадках відмовлено у задоволені скарги, у 2 – рішення залишено без змін, 2 – скарга задоволена частково, а також було надане роз’яснення, закрите провадження та справа направлена в інший суд (як ви розумієте, в одному документі може бути декілька «результатів»).

Фактично зараз за запитом «оскарження дій приватного виконавця» є тільки 1 матеріальне рішення, у якому дії приватного виконавця визнані судом незаконними, а постанову приватного виконавця суд вирішив скасувати.

Процесуальних рішень у 2018-му було 31, і більшість із них стосуються призначення розгляду справи (10), надання роз’яснень (7) та надання відстрочок (4), зупинки провадження (4).

Бездіяльність приватних виконавців оскаржувалась у 2018-му набагато частіше – 553 документи в системі, з яких 129 матеріальних.

Фільтри за результатом рішення у цьому випадку більш, ніж промовисті – бездіяльність і оскаржувалась частіше, і суд частіше задовольняв такі скарги.

Налаштування фільтрів сервісу Суд на долоні

Невелика кількість приватних виконавців порівняно із державними (122 приватних виконавців і 4200 державних (станом на 2016 рік), не дає нам можливості зробити коректне порівняння оскарження дій та/або бездіяльності тих та інших.

Але можна зафіксувати кілька тенденцій. По-перше, у кілька разів переважають справи про оскарження саме бездіяльності виконавців, і приватних, і державних. Коли приватні виконавці вчиняють певні дії, які потім оскаржуються, можна припустити, що ці дії вчиняються згідно з встановленими процесуальними та матеріальним нормами. Суди в таких випадках порівняно рідко стають на бік позивачів до приватних виконавців. Приватні виконавці поки що не стали сильною альтернативою державним виконавцям ні кількісно, ні за зменшенням пропорції скарг на бездіяльність.