Магія цифр у судовому реєстрі

Додатковим ризиком у господарській діяльності компанії може бути її код ЄДРПОУ. Перевірте його зараз!

Кирило Захаров, Ольга Бугай
10.11.2017

Багато звичних речей навколо нас мають свої таємниці. Однією з таких речей є унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи, більш відомий як код ЄДРПОУ.

Ці 8 цифр увійшли в наше життя у 1996 році разом із утворенням Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, який формували з метою класифікації суб’єктів господарювання для здійснення статистичних спостережень за структурними змінами в економіці.

Проте не будь-які 8 цифр є можуть бути кодом ЄДРПОУ. Оскільки код є основною ознакою підприємства, яка використовується в усіх системах обліку, то важливо не припускатися помилок при його введенні. Тому ідентифікатори створюються за спеціальним алгоритмом — сума перших 7 цифр після невеличкого математичного перетворення має дорівнювати останній цифрі коду. Методику розрахунку контрольного числа було передано листом НБУ до державних органів від 11 жовтня 2001 року.

Сама ж реєстрація юридичних осіб з боку держави довгий час являла собою невеличку детективну історію. Математично коректні коди генерувалися автоматичною системою ЄДРПОУ в органах державної статистики. Необхідна кількість кодів оцінювалася на основі середньомісячної кількості зареєстрованих підприємств за минулий рік та 20-відсоткового резерву. І вже сформовані коди передавалися органам реєстрації підприємств у вигляді Акту приймання-передавання, а назад вже поверталися інформаційні картки з зареєстрованими підприємствами. І якщо було використано менш ніж 75% кодів, нові коди орган реєстрації просто не отримував. Тільки в 2013 році було запроваджено автоматизацію Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб (ЄДР) та ЄДРПОУ, і коди новоствореним організаціям почали видавати без обміну паперами.

Отже, важливо пам’ятати, що правильний код ЄДРПОУ формується автоматично, включає 8 цифр та може бути математично перевірений на коректність. Проте аналіз відкритих даних з ЄДРПОУ, опублікований Міністерством юстиції, показує, що далеко не всі коди в Реєстрі є правильними. Нам вдалося знайти юридичні особи, які мають код із 5, 6, 7 або навіть 9 цифр! Найбільше пощастило ТОВ “Фортуна”, яке отримало “козирний” номер, що складається лише з нулів. Ці помилки легко помітити, проте також в Реєстрі існують коди з 8 цифр, які не проходять математичну перевірку.

Код Шрьодінгера

Для нас, як розробників сервісу “Суд на долоні”, такі невідповідності ускладнюють роботу над формуванням пошуку релевантної інформації з судового реєстру. Бо компанії з невідповідним кодом можуть просто не потрапити до видачі результатів пошуку. На відміну від інших сервісів, ми поставили собі за мету очистити “брудні”, тобто помилкові, дані, кількість яких може сягати 10% від усього масиву інформації. Така кількість помилок робить ненадійними аналітичні сервіси, тому ми багато уваги приділяємо попередній обробці даних.

Але проблема важлива й для самих підприємств. Справа в тому, що навмисні чи ненавмисні помилки у створеному коді ЄДРПОУ можуть серйозно ускладнювати господарську діяльність підприємства. Перевірка валідності коду є рекомендацією для розробників програмного забезпечення державних органів. Їх дотримуються управління податкових, Фонд держмайна, органи статистики та інші. І, якщо система автоматично проводить валідацію кодів ЄДРПОУ, то компанія з помилковим кодом не зможе отримати певні державні сервіси просто тому, що підприємство не зможуть навіть ввести до бази даних державного органу.

Наприклад, підприємство з 6-значним кодом не може стати платником ПДВ, тому що згідно з наказом Міністерства фінансів платники мають отримати індивідуальний податковий номер, до якого обов’язково входять перші 7 знаків коду. Реєстрація майна в Єдиному реєстрі об’єктів державної власності передбачає обов’язковий 8-значний код ЄДРПОУ юридичної особи, яка володіє майном.

Більша частина компаній з невалідними ЄДРПОУ вже припинили свою діяльність або перебувають у стані припинення, як, наприклад, орендне підприємство “Кінотеатр “Маріуполь”, у якого код збігається з поштовим індексом адреси офіційного місця реєстрації. Не працюють уже підприємства з “красивими” номерами 00000010, 00000013 та 00000019. Але при цьому продовжують спокійно існувати компанії, у яких ЄДРПОУ невалідний. Є послідовники Джеймса Бонда з кодом 00000007 або ті, у кого код складає всього 5 цифр. Серед таких юридичних осіб є навіть одна із сільських рад.

Ми не маємо відповіді на питання, як могли виникнути помилки в кодах ЄДРПОУ, які повинні генеруватися автоматично та проходити потрійну перевірку. Ми також безпосередньо не впливаємо на роботу державних органів щодо виправлення таких помилок. Натомість пропонуємо вам перевірити, чи є валідним кодом ЄДРПОУ вашої компанії, щоб мінімізувати можливі ризики в майбутньому.

Перевірити будь-який код ЄДРПОУ ви можете за допомогою форми нижче.

Бажаємо вам мінімізації ризиків, “чистих” даних та тотального Legal Tech.


Перевірка коду ЄДРПОУ