«Суд на долоні» - створений, як для себе, користуються всі

Про історію створення та розвиток стартапу «Суд на долоні»

Ольга Бугай
3.11.2017

Зараз, коли до запуску «Суд на долоні» залишається все менше часу, здається, що ми займалися цим завжди. Хоча, ідею зробити нормальний пошук за судовим реєстром і інтегрувати його з іншими відкритими даними вперше озвучив Кирило Захаров у червні цього року.

Насправді, якщо подивитися на попередні проекти, то, схоже, що все було визначено заздалегідь. Від судового реєстру, як від долі.

У 2012 році, вирішивши, що не хочемо бути найманими працівниками, ми - Кирило Захаров, Ольга Бугай та Олена Данцева, зареєстрували свою компанію Promedia Consulting. За кілька місяців придумали інформаційний ресурс «Адвокати Дніпропетровщини». Це був простий сайт-агрегатор, який збирав новини про юристів, адвокатів та цікаві судові справи з інших ресурсів. Іноді ми писали ексклюзивні місцеві новини.

Це був, скоріше, тестовий проект й один із багатьох. Але навіть за кілька років після того, як ми припинили розвивати, нові користувачі продовжували додаватися.

Вдруге тісно попрацювати з судовим реєстром нам довелося, коли депутат Дніпропетровської обласної ради подав позов про захист честі і гідності проти газети «Новомосковськ сьогодні», у якій головним редактором була Ольга Бугай. Вперше ми занурились у реєстр, коли готувався матеріал про рейдерство об’єктів комунальної власності, де фігурували компанії, афілійовані з цим депутатом.

Тоді ми дуже чітко побачили, що означає «непослідовне правозастосування». Були судові справи, у яких вказувалося, що депутат ради будь-якого рівня - це публічна особа і межі його критики значно ширші, ніж у приватної особи, а з «душевними стражданнями» - це до психолога, а не до суду. Але були й інші рішення - про спростування інформації, яка змушувала чиновників погано спати. При цьому судді могли керуватися одними і тими ж нормами закону, але тлумачити їх по-різному.

Паралельно з цим ми проводили тренінги для юристів, консультували адвокатів і адвокатські об’єднання з брендингу та PR.

Крім цього, у нас був досвід створення онлайн-додатків, пов’язаних із законодавством. Зараз Центрвиборчком використовує сервіс Кирила Захарова для перевірки правильності заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців членами дільничних виборчих комісій. Був і Facebook-бот «Казна Дніпра», який звертався до транзакцій публічних коштів і давав можливість мешканцям міста перевірити, які роботи були зроблені за кошти громади та їх фактичну наявність.

Коли до України дійшов тренд роботи з відкритими даними, ми не могли пройти повз. Кирило Захаров в лютому 2017-го став тренером Національної мережі тренерів з відкритими даними проекту TAPAS.

У травні Єдиний державний реєстр судових рішень став доступний в форматі відкритих даних, і пазл склався.

«Суд на долоні» - той ресурс, який був потрібен нам самим і людям, з якими ми працюємо.

Ми ще раз пропрацювали ідею і зрозуміли, що можливості продукту можуть бути набагато ширшими, ніж просто зручний і релевантний пошук. Інтеграція даних судового реєстру з іншими відкритими реєстрами, судова статистика, візуалізація зв’язків і судова аналітика - це той функціонал, який незамінний для юристів. Підготовку до судових засідань, досьє на суддів і учасників процесу можна буде отримувати за пару «кліків», звільнивши молодших юристів від рутини і мінімізувавши ймовірність технічних помилок.

«Суд на долоні» - той ресурс, який був потрібен нам самим і людям, з якими ми працюємо.

Open Data Challenge і вихід нашої команди до фіналу не залишив шансів для прокрастинації або визначення інших пріоритетів. Майже 2 місяці інкубаційної програми в інкубаторі 1991 переконали в тому, що за такий термін можливо не тільки підготувати працює продукт і бізнес-план, а й чітко визначити горизонт розвитку.

21 вересня в Мистецькому арсеналі у рамках Open Data Forum, наша команда посіла 2-ге місце та виграла 500 тис грн на розвиток проекту.

19 жовтня «Суд на долоні» у рамках Innovating Justice Boostcamp був визнаний одним із найкращих legal tech стартапів та переміг у номінації Impact за «вплив на доступ до правосуддя та унікальність рішення».

Таймлайн

  • 2013 рік - компанія Promedia Consulting створює інформаційний ресурс «Адвокати Дніпропетровщини».
  • 2013 рік - позов до газети «Новомосковськ сьогодні» і головного редактора Ользі Бугай від депутата Дніпровської обласної ради за його «душевні хвилювання і страждання».
  • 2012-2014 - серед клієнтів Promedia Consulting адвокатське об’єднання, тренінги для адвокатів.
  • З лютого 2017 - участь Кирила Захарова в Національній мережі тренерів з відкритих даних. Метою створення мережі тренерів є розвиток відкритих даних на місцевому рівні і підготовка фахівців, які проводитимуть тренінги з відкриття даних для місцевих органів влади і фактично стануть агентами змін в області відкриття даних в регіонах.
  • Травень 2017 - Єдиний державний реєстр судових рішень стає доступний у форматі відкритих даних.
  • Липень 2017 - проект «Суд на долоні» виходить у фінал національного конкурсу Open Data Challenge і бере участь в 2-місячної інкубаційній програму в 1991 Open Data Incubator.
  • 21 вересня – перемога у фіналі Open Data Challenge. 2-ге місце та 500 тис грн на розвиток проекту.
  • 19 жовтня – «Суд на долоні» фіналіст Innovating Justice Boostcamp, переможець у номінації Impact за «вплив на доступ до правосуддя та унікальність рішення».